یک کتابخانه، بی نهایت زندگی

کتابخانۀ نیمه شب
نوشتهٔ: مت هیگ
ترجمهٔ: محمدصالح نورانی زاده
ویراستار: نگین موزرم نیا

۳۵۲ صفحه |رقعی|کاغذ بالک

برندهٔ جایزهٔ بهترین کتاب داستانی گودریدز در سال ۲۰۲۰

بین مرگ و زندگی یه کتابخونه‌ست، و توی اون کتابخونه، قفسه‌های کتاب تا ابد ادامه دارن. هر کتاب شانس امتحان کردن یکی از زندگی‌هایی رو بهت می‌ده که می‌تونستی تجربه‌شون کنی. تا ببینی اگه انتخاب دیگه‌ای کرده بودی، چی می‌شد… اگه شانس این رو داشتی که حسرت‌هات رو از بین ببری، کار متفاوتی انجام بدی، چه اتفاقی میفتاد.»

جایی آن‌سوی لبۀ دنیا کتابخانه‌ای هست با تعداد بی‌شماری کتاب، که هر کدام قصۀ یک زندگی را روایت می‌کنند. یکی قصۀ زندگی‌ات به همین شکل کنونی‌اش است و دیگری قصۀ زندگی‌ات با این فرض که زمانی در جایی انتخاب متفاوتی کرده باشی. همه‌مان همیشه در این فکریم که شاید زندگی‌مان می‌توانست متفاوت باشد، اما اگر شانس این را داشته باشی که به این کتابخانه بروی و خودت تمام زندگی‌های دیگرت را ببینی چه؟ امکان دارد هر کدام از این زندگی‌ها بهتر از زندگی کنونی‌ات باشند؟
در رمان جدید و مسحورکنندۀ مت هیگ به نام کتابخانۀ نیمه‌شب، دقیقاً همین پرسش برای نورا سید پیش می‌آید. نورا این انتخاب را دارد که زندگی‌اش را با زندگی جدیدی عوض کند، مسیر شغلی جدیدی را پیش بگیرد، روابط شکست‌خوردۀ سابقش را ترمیم بخشد و طبق رؤیای کودکی‌اش، یخچال‌شناس بشود. اما همچنین باید حین سفر در دل کتابخانۀ نیمه‌شب، به درون خودش نگاهی بیندازد و آنچه واقعاً به زندگی معنا و ارزش می‌بخشد، پیدا کند.

 

 

3 نظر

  1. این کتاب فوق العادست با مشورت کتابدار کتابخونه این کتاب رو برداشتم اما تا گارانتی رو دیدم تصمیمم رو گرفتم که حتما بخرمش. خواستم بگم گارانتی این انتشارات رو چند هفته پیش رو کتاب تولستوی و مبل بنفش دیدم واسه اولین بار کتابی رو با اشتیاق به پایان رسونم و علاقم رو تو سبک کتاب ها پیدا کردم. کتابخانه نیمه شبم دومین کتاب طولانی بود ک تونستم تو مدت یک هفته بخونمش و پایان هردو کتاب حس فوق العاده ای داشتم. فکر میکنم ضمانت روی کتاب واقعا دلگرمی و انگیزه به آدم میده. ممنون از ایده قشنگتون

  2. A commendable blend of research and relatability, making the article not just informative but also a delight to absorb. ❤️

  3. I am sure this article has touched all the internet users, its really really nice
    piece of writing on building up new website.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *