تماس با ما

021-66594810
خبر
کد خبر : News-7133 زمان ارسال : یکشنبه 19 بهمن 1393 تعداد بازدید : 3492

من ملاله هستم؛ به خاطر دفاع از تحصیل زنان، ترور شدم

من ملاله هستم

من ملاله هستم؛ به خاطر دفاع از تحصیل زنان، ترور شدم

کتاب «من ملاله هستم» زندگی خودنوشت ملاله یوسف زى با ترجمه هانیه چوپانى از سوی انتشارات کتاب کوله پشتی منتشر شد. این کتاب پرفروش ترین کتاب سال ٢٠١٣ در زمینه اتوبیوگرافى است و درباره ملاله، دختر نوجوان پاکستانی است که به خاطر تلاش برای دفاع از حق تحصیل زنان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله طالبان قرار گرفت. دختری که برای تحصیل به پاخاست و هدف گلوله طالبان قرار گرفت، با همکاری روزنامه نگار بریتانیایی کریستینا لمب نوشته شده است.

ملاله 16 ساله در این کتاب از لحظات وحشتناکی می گوید که دو پیکارجوی طالبان در 9 اکتبر 2012 سوار اتوبوس مدرسه شدند و به سرش شلیک کردند. او می نویسد: دوستانم می گویند ضارب، سه بار شلیک کرد، ملاله برای مداوای پزشکی عازم بریتانیا و در شهر بیرمنگهام ساکن شده است. او در کتاب خود، از زندگی اش در دوران حکومت طالبان در دره سوات در شمال غرب پاکستان نوشته است. کتاب، توصیف کننده احساسات عمومی مردم پاکستان در خصوص تفکرات طالبانی و ممنوعیت دسترسی به تلویزیون و موسیقی و ادبیات است.

ملاله پس از چندین عمل جراحی در بریتانیا، به زندگی بازگشت و در سازمان ملل اینگونه سخنرانی کرد: «من اینجا ایستاده‌ام و از جانب دختران بسیار زیادی فریاد می‌زنم. فریادی که حتی آنها که گوشی برای شنیدن ندارند آن را بشنوند.»

ملاله در کتاب خود به داستان زندگی خود و شیوه و نوع نگاه مردم پاکستان به طالبان می‌پردازد. در واقع می توان گفت این کتاب صدای اعتراض نوجوانی است که هرگز خاموش نخواهد شد. نوجوانی که جوان‌ترین نامزد دریافت جایزه‌ نوبل است. او دختر مردی بود که اعتقاد داشت همه‌ بچه‌ها حق دارند تا استعدادهای بالقوه‌ خود را شکوفا کنند. در سرزمینی که تولد پسر در خانواده ارزش و تولد دختر باعث ناراحتی آنها می‌شود، ضیاء‌الدین پدر ملاله یک استثنا بود. ضیاء‌الدین خود برای اینکه بتواند تحصیل کند بسیار جنگید. زمانی که طالبان قدرت را در دست گرفتند بسیاری از مدارس را تعطیل کردند، تا پایان سال ۲۰۰۸ طالبان ۴۰۰ مدرسه را تخریب کردند. ملاله در آن زمان ۱۱ ساله و همیشه شاگرد اول کلاس بود.

تا ۱۴ ژانویه سال ۲۰۰۹ تقریباً همه‌ مدارس دخترانه تعطیل شده بودند. ملاله شروع کرد به وبلاگ‌نویسی برای بی بی سی با نام مستعار «گل مکئی». او حتی در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفت آنها ممکن است بتوانند مرا از رفتن به مدرسه باز دارند اما نمی‌توانند مرا از یادگرفتن باز دارند.

منبع : خبرآنلاین