تماس با ما

021-66594810
خبر
کد خبر : News-951455605 زمان ارسال : چهارشنبه 11 شهریور 1394 تعداد بازدید : 5222

داستان‌های مرتضی بخشایش در «کافه فراموشی»

مرتضی بخشایش از انتشار مجموعه داستان «کافه فراموشی» خبر داد.

داستان‌های مرتضی بخشایش در «کافه فراموشی»

این نویسنده درباره کتاب تازه‌اش به خبرنگار ایسنا گفت: کتاب «کافه فراموشی» اولین مجموعه داستان من است. داستان‌ها عموما روایت آدم‌هایی است که حکایتی در گذشته خود داشته‌اند و نتوانسته‌اند داستان را فراموش کنند و دوباره به آن رجوع می‌کنند. این رجوع پایه داستان‌ها را تشکیل می‌دهد و تم بیش‌تر داستان‌ها همین فراموشی و به یاد آوردن است.

 

او در ادامه اظهار کرد: در نوشتن این کتاب از ظرفیت مقاله‌نویسی و گزارش‌نویسی استفاده شده است؛ به همین دلیل داستان‌ها به نظر واقعی می‌آیند. حتی در برخی داستان‌ها از شخصیت‌هایی که در بیرون وجود دارند استفاده شده است.

 

بخشایش درباره‌ استفاده از نمادهای مکانی فرانسه در داستان‌هایش بیان کرد: بیش‌تر داستان‌ها در فرانسه اتفاق می‌افتد. توضیح سفرنامه‌گونه در کتاب وجود ندارد اما از فضای فرانسه در بیش‌تر داستان‌ها استفاده شده است. به عنوان مثال «کافه فراموشی» که در خیابان شانزلیزه وجود دارد یا برج ایفل که یکی از نمادهای فرانسه است، در کتاب آمده است. اما صرفا از عناصر مکانی فرانسه استفاده شده است.

 

او در ادامه افزود: همچنین عناصر انسانی فرانسه در داستان‌ها دیده می‌شود. به عنوان مثال «فرانسوا موریاک» یک نویسنده برجسته فرانسه است که در سال 1952 جایزه نوبل را به دست آورد. داستان «دفترچه سیاه» درباره موریاک است. در برخی از داستان‌ها همچون داستان دفترچه سیاه، از سبک متافیکشن یا فراداستان استفاده شده است. در این سبک نویسنده درباره انسان، مکان یا موضوعات واقعی، داستانی را روایت می‌کند.

 

بخشایش درباره‌ دلیل این‌که پیش‌تر چند مجموعه شعر منتشر کرده و روی آوردن به داستان‌نویسی گفت: من پیش‌تر داستان می‌نوشتم. دو داستان از همین مجموعه حدود چهار سال پیش در «همشهری داستان» منتشر شده بود. در نهایت به اصرار دوستان و علاقه شخصی این مجموعه داستان را منتشر کردم تا بازخوردهایش را ببینم. در حال حاضر یک مجموعه داستان دیگر دارم که ممکن است آن را نیز منتشر کنم.

 

او همچنین تاکید کرد: البته داستان و شعر از هم جدا نیستند. من در شعر نیز فضای روایی را تجربه کرده‌ام. به عنوان مثال کتاب «پله‌ها را مواظب باش مرضیه» یک مجموعه‌ روایت شاعرانه بود.

 

مجموعه داستان «کافه فراموشی» شامل هشت داستان کوتاه در 120 صفحه با شمارگان هزار نسخه و قیمت 7000 تومان در نشر کتاب کوله‌پشتی منتشر شده است.

 

 

 

مرتضی بخشایش قبلا سه مجموعه شعر «عاشقانه‌های مصدق»، «پله‌ها را مواظب باش مرضیه» و «تنهایی دونفره» را منتشر کرده است.

منبع : ایسنا